Fuat Bayazıt

1911 - 1992

Baba veya Anne Adı: Mehmet Bayazıt / Şerife Bayazıt
Büyükbaba veya Anne Adı: Ahmet Bayazıt
Eşinin Adı: Hamiye (Tarkan)
Email Adresi:
Mesleği: Yüksek İnşaat Mühendisi
Yaşadığı Yer:

BİOGRAFİ:

Fuat Bayazıt, 1911 yılında Kahraman Maraş ta doğdu. Lise eğitimini İstanbul Erkek lisesinde yatılı olarak tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde yine yatılı olarak mühendislik eğitimi gördü.

Mezuniyetinden sonra, Amerikan Raymond şirketinde çalışmaya başladı ve Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) nin Türkiyenin muhtelif yörelerinde inşa ettiği ilk siloların inşaatında çalıştı.

Bu dönemde eşi Hamiye Tarkan ile tanışıp evlendi. Daha sonra Alman Hochtiff şirketinde çalışmaya başlayarak (Bu şirket birinci boğaziçi köprüsünüde yapmıştır.) Devlet Su İşleri (DSİ) 'nin Adana daki Seyhan Nehri Regulatörü inşaatını yaptı. Bu dönemde ilk çocuğu olan (bu internet sitesini yapan) bendeniz Adana İstasyon caddesindeki DSİ lojmanlarında doğmuşum...

Daha sonra İstanbul da muhtelif görevlerde çalıştı, bu dönemde ikinci çocuğu dünyaya geldi. Hayatının daha sonraki bölümünü Ankara da geçirdi ve burada bir kız çocuğu oldu. Ankara da daha çok devlet görevlerinde çalıştı ve Devlet Su İşleri Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Emlak Kredi Bankası Ankara İnşaatları Müdürlüğü gibi görevleri yürüttü.

İngilizce Fransızca ve Almanca bilen Fuat Bayazıt teknik dergiler ve bültenler için mesleki ve teknik konularda tercümeler yapmıştır.

1992 yılında 81 yaşında İstanbul Suadiyedeki evinde vefat etmiş ve naaşı İstanbul Beylerbeyi 'nde Küplüce mezarlığına defnedilmiştir.