TARİHÇE: Al'i İskender Bey

Al’í İskender Bey Doğu Bayazıt yöresinde yerleşik Türk Oğuz Boylarından gelen köklü bir oymağın derebeyi ve Bayazıt beylerinin lideri olup 1514 de İran'a Çaldıran seferini düzenleyen Yavuz Sultan Selim'in ordusuna 20.000 atlı ile katılmış, binlerce koyun, çadır ve tonlarca buğday katkısında bulunmuştur.

Savaşta büyük yararlıklar gösteren ve azametli yapısı ve cesareti ile Padişahın ve komutanların dikkatini üzerine çeken Al'i İskender Bey'i Yavuz Sultan Selim karargahtaki çadırına çağırmış ve iltifatta bulunmuştur. Savaş sonrası Doğu Bayazıt'a dönen Al'i İskender Bey topraklarını genişletmis ve dahada güçlenmiştir.

Bu dönemde merkezi Maraş olan Dulkadiroğulları Devletinin başında Aladdevle Bey bulunmaktadır ve kendisi Yavuz Sultan Selim'in annesi Ayşe Hatun'un (Sarayda takılan adı ile Gülbahar Sultan) babasıdır. Dulkadiroğulları'nın Mısır hükümdarlığı ile işbirliği içinde bulunduğu (Aleddev Beyin diğer kızı Mısır Sultanı ile evlidir) istihbaratını alan Yavuz Sultan Selim Mısır seferi öncesinde bölgenin emniyetini sağlamak ve Dulkadiroğullarını kontrol edebilmek amacı ile kendisine sadakatini ve yöresinde giderek güçlendiğini bildiği Al'i İskender Bey'e Maraş, Göksun, Andırın ve Pazarcık ovalarında 200.000 dönümlük araziyi bağışlayarak buraya Çavuşbaşılık ünvanı (Osmanli Devletinde bir eyaletteki en büyük askeri rütbe) ile yerleşmesini istemiştir.

Padişahın isteğini kabul eden Al’i İskender Bey kendisi ile birlikte gelmeyi kabul eden bir grup bey ile birlikte yola çıkmıştır. Bir grup Beyler ise gitmeyi kabul etmeyerek Doğu Bayazıt’da kalmışlardır. Üç ayı aşkın zorlu ve kayıplı bir yolculuktan sonra Maraş’a varan grup kendisinden önce Padişahın emri ile Maraş'a gelip yerleşecekleri yerleri belirleyip hazırlayan ve padişahın fermanlarını getiren Tatar Ağaları ve yöre halkı tarafından karşılanmıştır.

Bayazıt oğullarına tahsis edilen yer o dönemde Çavuşbaşılığı rütbesine atfen Çavuşlu yöresi diye adlandırılmıştır. Daha sonra Bayazıt’lı Mahallesi diye adlandırılan bu semtin adı şimdilerde Milli Mücadelede şehit düşen yedeksubay Yörük Selim’in anısına Yörükselim mahallesi olarak değiştirilmiştir. Al’i İskender Bey’in 1500 lü yıllardan birinde Maraş’ta eceli ile vefat ettiği bilinmektedir. Vefatından sonra Bayazıtoğulları’nın başına oğlu Haci Abdullah Bey geçmiştir.Buraya Tiklayin
Cumhuriyet gazetesinde 10 Ekim 1952 de İsmail Habib imzası ile yayınlanan
Bayazıt'ların, Maraş'ın ve Kanlıdere'nin hikayesinide okuyun.

<< geri dön